Yoga og meditationslærerne som underviser på Håå Internationale Kursuscenter
Ma Sita Savitri
kommer fra Island, hvor hun har læst sprogvidenskab ved Universitetet i Reykjavik. Nogle spontane mystiske oplevelser i hendes ungdom gjorde at hun begyndte at søge en der kunne lære hende ‘rigtig’ meditation. Under sine studieår lavede hun yoga, men det var ikke før end hun flyttede til København i 1982, at hun fandt det hun ledte efter; på kurserne ved Skandinavisk Yoga og Meditationsskole og i Swami Janakanandas autentiske undervisning.
Efter at have undervist i yoga ved skolens forskellige afdelinger i Århus, København og Stockholm, flyttede Ma Sita til Håå Kursuscenter i 1991, hvor hun nu, i nært samarbejde med Swami Janakananda, underviser i yoga og meditation og er med i ledelsen af kursusstedet. På de længere kurser i Håå leder hun aftener med meditativ sang og dans fra forskellige dele af verden, med kirtan som speciale.
Franz Jervidalo
kommer oprindeligt fra Nordjylland. Han har boet og undervist syv år på skolen i Stockholm og har afholdt kurser i yoga og meditation i hele Sverige. I 1985 kom han til København og leder nu Skandinavisk Yoga og Meditationsskole der.
Franz har 30 års erfaring med undervisning i yoga og meditation, og han underviser i mange sammenhænge, f.eks. blandt sportsfolk, gymnastiklærere og ansatte i sundhedssektoren. Franz varetager desuden kurser i virksomheder med træning i at anvende yoga og meditation i hverdagen til at forebygge stress.
Mira
leder Skandinavisk Yoga och Meditationskola i Stockholm. Hun er født og opvokset på Sveriges vestkyst udenfor Varberg og påbegyndte sin uddannelse på skolen i København, hvor hun boede i fem år. I denne periode var hun i sommermånederne drivkraften bag den økologiske grønsagsdyrkning i Håå.
I 1987 begyndte Mira at undervise på skolen i Stockholm. Foruden de daglige kurser i yoga og i meditation underviser hun regelmæssigt på virksomheder og helserejser. Mira skriver og oversætter til tidsskriftet Bindu.
Hamsananda
kommer fra Vestjylland, men har siden 1988 boet i Tyskland, hvor han grundlagde skolen i Hannover. Efter mere end 30 års undervisningserfaring findes der næppe en sammenhæng, hvor han ikke har undervist i yoga og meditation, det være sig fængsler i Danmark, på charterrejser i Grækenland eller på medicinske klinikker i Tyskland.
Hamsananda har i flere år haft et tæt samarbejde med læger og forskere, som har undersøgt virkningen af yoga og meditation. Han har også evner som håndværker: en stor del af byggearbejderne på skolens afdelinger er tegnet og udført af ham.
Yoga Shakti
er fra Virum ved København, men bor nu på skolen i Hannover, som hun driver sammen med Hamsananda. Under sine filosofistudier ved Københavns Universitet deltog hun på flere yogakurser i København og Håå. Dette førte til beslutningen om selv at udforske livet i stedet for at læse om det.
Yoga Shakti påbegyndte yogalæreruddannelsen i 1989, og har siden da undervist i yoga ved skolerne i Århus, København og nu i Hannover. Hendes speciale er yoga for gravide. Hun har mange års erfaring med heste og har været med til at træne hestene på Håå Kursuscenter.
Turiya
er fra Odense i Danmark. Han begyndte med yoga og meditation som 18-årig og gik Tremånederskurset efter gymnasiet. Derefter flyttede han ind i ashrammen i København for at kombinere sine musikstudier med en intensiv praksis af yoga og mediation. Efter at have hjulpet til bag flere længere kurser i Håå begyndte han yogalæreruddannelsen. Han boede et par år på Kursusstedet inden han i 1996 kom til Stockholm, hvor han nu deltager i ledelsen af skolen.
Turiya har kreativt talent og står for en del af skolens foto- og layoutarbejde. Han har bl.a. designet næseskyllekanden Yogi's NoseBuddy.
Anandananda
kommer fra Oslo i Norge, hvor han har studeret ved Statens Håndværk- og Kunstindustriskole.
I 1980 begyndte han sin yogalæreruddannelse efter at have deltaget på Tremånederskurset på Håå Kursuscenter. Anandananda har siden boet og undervist i yoga to år ved skolen i Stockholm, fem år på Håå Kursuscenter og otte år ved skolerne i Århus og København.
Anandananda er skolens grafiske kunstner. Hans kreative arbejde kan findes på plakater, i udstillinger såvel som i tidsskriftet Bindu. Han underviser nu i Gøteborg og i de nærliggende byer.
Agnidhara
kommer fra Finland. Hun begyndte at bruge yoga i slutningen af 80’erne mens hun uddannede sig til, og arbejdede som konservator. I 1995 startede hun på yogalæreruddannelsen efter Tremånederskurset og overgik fra at bevare den materielle tradition til at bevare den åndelige.
Efter i længere tid at have boet og undervist på Håå Internationale Kursuscenter og på skolen i København, bor Agnidhara nu i Helsinki i Finland hvor hun begyndte sin undervisningsvirksomhed i efteråret 2007.
Jens Møller
kommer fra Danmark. Han fik sin yogalæreruddannelse i Stockholm og København, og har nu mere end 20 års erfaring med yoga og meditation.
Yogaens åndedrætsteknikker fik særlig betydning for hans arbejde som klassisk fløjtenist. Desuden har Kirtan i sin frie, improviserende form, åbenbaret nyt musikalsk rum. Jens bor nu i Esbjerg, og underviser i yoga og meditation i det vest- og sønderjyske.
Lisbet Gelting
er født i Danmark. I 80’erne studerede hun psykologi, arkitektur og kunst, og i begyndelsen af 90’erne uddannede hun sig til Alexanderlærer.
I 2000 påbegyndte Lisbet yogalæreruddannelsen efter Tremånederskurset på Håå Internationale Kursuscenter. Efter at have undervist nogle år i bl. a. København og Stockholm underviser hun nu i yoga og meditation på skolen i Toulouse.
Robert Konstantinovitsch
er opvokset ved Greve Strand uden for København med sejlbåd som hobby. Han er praktisk anlagt og har arbejdet og rejst i mange lande. Blandt andet restaurerede han møbler i Schweiz i 2 år.
Robert begyndte at lave yoga i 1993 på skolen i København, og i årene efter deltog han i de længerevarende kurser på Håå Kursuscenter. Han bor nu på skolen i København, hvor han bl.a. underviser i yoga for børn og unge.
Klara Torbiörn
er opvokset i Älta udenfor Stockholm. Hun har læst på idrætslærerlinjen på Idrætsuniversitetet i Stockholm, og på en Fjeld og vildmarkslederuddannelse i Sverige og Norge. Derefter begyndte hun at læse til læge.
Klara har været i yogalæreruddannelsen siden 2003. Hun bor nu i Håå, hvor hun underviser i yoga på kursuscentret og i de omkringliggende byer. Hun er desuden ansvarlig for stedets administration.
Vigyana Shakti
kommer oprindelig fra Estland men har boet i Sverige siden 1997. Hun har tidligere studeret til og arbejdet som fotograf.
Efter Tremånederskurset i 2004 begyndte hun yogalæreruddannelsen og har siden boet på Håå Kursuscenter, hvor hun bl.a. tager sig af kursusstedets heste.
Vigyana Shakti underviser i yoga i de omkringliggende byer med gravidyoga som speciale.
Ottar G. Sørensen
kommer fra Norge. Han begyndte med yoga da han studerede filosofi ved universitetet i Bergen. Efter en tid som udvekslingsstudent i Reykjavik deltog han i Tremånederskurset på Håå Kursuscenter i 2003.
To år senere flyttede Ottar til Håå, hvor han har boet lige siden. Han er praktisk anlagt og står for vedligeholdelsen af kursusstedet.
Jan Chmilewski
er oprindelig fra Tyskland. Efter at have læst nordiske sprog ved universitetet i Hamborg begav han sig ud for at lære mere om sig selv og for at udforske livets mere praktiske sider.
Først arbejdede Jan med biodynamisk landbrug i Skandinavien og Spanien, og siden deltog han på 3-månederskurset på Håå Kursuscenter, hvor han påbegyndte sin uddannelse til yogayogalærer i 2006. Udover at undervise her er Jan også ansvarlig for stedets økologiske landbrug. Fra august 2010 er Jan desuden en del af lærergruppen på vores skole i Stockholm.