Bindu 28

Artikel fra Bindu nr 28

Kurser i Småland på Håå Internationale Kursuscenter

Hvor du bor på stedet i 10-14 dage, 1 måned eller 3 måneder

På Skandinavisk Yoga og Meditationsskoles internationale kursussted Håå Kursuscenter i Småland (125 km fra Helsingborg) holdes skolens mest intensive kurser. De dybe meditationer som Ajapa Japa, Prana Vidya og Kriya Yoga underviser vi kun i her, foruden meditationen Antar Mauna, yoga, åndedrætsøvelser, afspænding, dans m.m.

Fra maj til september, om efteråret, til jul og nytår er der 10- og 14-dages kurser, og hver vinter fra januar til april holdes tremånederskurset. Hvert efterår og i januar afholdes desuden weekendkurser.

Håå tilbyder vegetarisk mad og komfortabel indkvartering i enkelt-, dobbelt- eller enkelte flersengsrum. I fritiden indbyder den smålandske natur omkring skolen til gåture i skovene og i det åbne landskab. Vore heste står til rådighed til rideture, og ved søen er der båd og kanoer. Du kan også benytte afspændingstanken Pyramiden.

Swami Janakananda har udformet disse kurser som gennemføres i et samarbejde mellem skolens lærere og læreraspiranter. Deltagerne kommer ikke bare fra Skandinavien, men også fra det øvrige Europa, USA, Australien og Indien...

Det er med undtagelse af 1-måneds Kriya Yoga kurset ikke nødvendigt at kende til yoga og meditation i forvejen for at deltage.

Få brochuren om Håå Kursuscenter tilsendt. Den beskriver indgående indholdet af kurserne og kursusstedet!

“I mit job som jurist har jeg en travl hverdag med pressede projekter og deadlines som skal overholdes. Jeg kan let blive stresset, hvis jeg ikke til stadighed sørger for at vende tilbage til den afspændte tilstand.

Jeg har praktiseret yoga og meditation i en række år, og føler det giver mig styrke og en holdning til mit liv, så jeg en gang imellem kan læne mig tilbage, beskue det hele og se tingene i et større perspektiv. På den måde slipper stress og anspændthed sit fæste og energien vender tilbage. Alligevel har nogen af de bedste perioder i mit liv været de gange, jeg har givet mig selv et ophold på Håå Kursuscenter.

Det at kunne træde ud af det daglige liv og ind i en ramme, som er lagt til rette så jeg kan udforske og uddybe yogaens og meditationens muligheder, føles som et stort privilegium.

Nu er jeg netop kommet hjem fra sommerens kursus og kan mærke, at min daglige yogapraksis har fået nyt liv.

Opholdene i Håå giver mig en mulighed til fordybelse, som jeg har vanskeligt ved at få hjemme. Jeg føler mig inspireret og glæder mig til at tage fat på opgaverne i min hverdag. Samtidig ved jeg, at når tiden er inde til det, kan jeg vende tilbage til et nyt fordybelsesophold i Håå.”

(Amrit Fossan, elev på et kursus sommeren 1998)

Læs mere om Håå Kursuscenter. >>