Bindu 26

Artikel fra Bindu nr. 26

Om lyd og form

I yogatraditionen er der visse mantra (lydstavelser til meditation) og yantra (former at meditere pÄ) der hÞrer sammen. Formen som hÞrer til mantraet Om siges at vÊre Sri Yantra, og omvendt. Kan man pÄvise disse sammenhÊnge mellem form og lyd? Er det bare noget man oplever i sit sind eller kan det mÄles?

Dr. Hans Jenny brugte sit liv pÄ at undersÞge sammenhÊngen mellem lyde og former (se artiklen om 'Vibrationer...'). Han var en af verdens ledende forskere pÄ omrÄdet og grundlÊgger af Kymatikvidenskaben.

PÄ sit Institut for forskning i bÞlgefÊnomener i Schweiz konstruerede han omkring 1970, et sÄkaldt tonoscope, et apparat som omsÊtter lyde til former. Han skrev flere bÞger om Kymatik og fotograferede og filmede hvordan lyde pÄvirker forskellige materialer.

IfÞlge vore kilder fik man en person, som kunne udtale " Om" korrekt, til at synge det ind i tonoscopets mikrofon. FÞrst dannedes en cirkel pÄ pladen, sÄ opstod der forskellige trekanter inden i cirklen, og nÄr " m" tonede ud sÄ stod Sri Yantra frem.